Zikrullahın Belli Bir Adabı ve Kuralları Var Mıdır?

Nasıl namazın tadili erkânı varsa, uymak, riayet etmek gerekiyorsa, zikrullahın da edep ve adabı vardır. Edep ve adabın olmadığı yere maneviyat gelmez.

Zikir yapılırken halaka olunur bu halaka-i zikri yaptıran zakir, halakanın kendisine göre sağına çavuşunu alır. İlahiciler ilk halakaya çavuşun yanına oturur. Varsa ilahicilerden sonra o bölgede bulunan dergâhın dedesi, babası (büyüğü) oturur.

Ondan sonra esmayı iyi vurabilen dervişler zakir tarafından ilk halakaya alınır. Misafir olan zakir varsa o da o bölgenin zakirinin sol tarafına alınır.

Misafir dervişler varsa onlarında müsait olanları ilk halakaya alınır. Geride kalan dervişler ikinci ve üçüncü halakayı oluştururlar. Bundan sonra silsile-i saâdet üzerine bağışlama yapılır.

Üç ihlâs bir Fatiha okunur. Peygamberimize ve bütün peygamberlerin ruhlarına, melaikeyi kiramın ruhaniyetlerine, sahabeler, imamlarımıza, pir ve piranların, bütün mümin ve müminatın, Müslim ve müslimatın ruhlarına hediye edilir. Bağışlamaların ardından toplu halde tövbe-i istiğfar edilir. Günahlardan af talep edilir. Sırasıyla değişik esmalar, cehri (yüksek sesle) okunur. (Üç er defa veya daha uzun okunabilir)

İlahiciler ve esmayı güzel vuran dervişler uygun yerlerde bulunurlarsa orada muhabbet olur, bereketli olur. Bu da halakanın edepleridir. Zikir yapılırken zakirin çıkardığı sesin altında kalmak nefistendir. Üstüne çıkarsak da nefistendir. Zakirin verdiği sesin aynısı çıkarılmaya çalışılır.

Derviş zikir yaparken ölçü; Bir kulağı yanındaki dervişin çıkardığı seste, bir kulağı da ilahide olmalıdır. Böyle olursa hiçbir zaman nefsine uymamış olur.

Halakada zikir yapılırken derviş; hal ve davranışlarıyla herkese örnek olmalıdır. Sadece kendini değil, bütün arkadaşlarını düşünmeli. Ona göre zikir yapmalıdır. Esasen halaka-i zikir yapmak için ağızdaki dilin oynaması ve kişinin bunu duyması yeterlidir. Evde dersimizi yaparken en azından böyle çekebiliriz. Fakat halaka-i zikir yapılırken zakire tabi olunur. Nasıl camide imama tabi oluyor, onun yaptığını yapıyorsak; zikirde de zakire tabi olunur. Fakat şu da var ki bazı evlerde zikir yapılırken diğer haneler rahatsız edecek kadar bağırarak zikir yapılması caiz değildir. Bunlara da zakirlerin dikkat etmesi gerekir.

Ayakta zikir yaparken de eller namazdaki gibi bağlanır. Başı kalbin üzerine vurarak zikir yapılır. Bu da dengesizce değil sanki buğday başaklarının bulunduğu ekin tarlasında rüzgârın vurmasıyla nasıl sallanıyorsa başı o ölçüde ve dengeli olarak sallanır.

Şu var ki: Belden aşağısı hareket ettirilmez çünkü bu raksa girer ki bu caiz değildir. Otururken zikir yapılırken yine baş kalbin üzerine doğru zikir yapılır. Eller namazda tahiyyat oturuşu gibi dizlerin üzerine konur. Hoplayarak zıplayarak acayip sesler çıkarılmaz. Bunlar caiz değildir. Zikir yapanların dikkatini çekecek şekilde aşırı bağırarak ve vücudu hareket ettirmek doğru değildir. Çoşkulu ve aşk ile zikrullah yapılır. Ancak, zikrullah içerisinde bağırmak, kendini yerlere atmak, adap dışı hal ve hareketler asla tasvip edilemez. Bu tür davranışlar nefsi bir hisse kapılıp yapılır ve riyadır.


hacı kamil baba, hacı kamil karasu, kamil baba, kamil karasu, abdullah baba, hacı abdullah baba, bilal nadir baba, bilal baba, hacı mustafa efendi, çorumlu hacı mustafa efendi, ebu bekir sıddık çorumi hazretleri, ali haydar efendi, hacı ali efendi, hacıkamilbaba, hacikamilbaba.com, kamilbaba.com, kamilkarasu, hacikamilkarasu.com, şeyh, mürşid, mürşid-i kamil, mürşit, sultan, evliya, evliyaullah, tire, hacı kamil tirevi, hazretleri, kadiri, rufai, kadir-i, rufa-i, kadir-i rufa-i, mürid, kutub, gavs, gavsı sani, kutbul aktab, pir, abülkadir geylani, geylani, ahmed-er rufai, mevlevi, nakşibendi, bedevi, şazeli, dusuki, halveti, celveti, sadiyye, bektaşi, bayrami, evliya, Allah dostu, birler, üçler, beşler, yediler, kırklar, yüzler, üçyüzler, beşyüzler, kadiri yolu, tarikat, islam, iman, kelime-i tevhid, la ilahe illallah

Abdulmetin
Efendim, Sultanım, Hünkarım. Çok özledi seni bu garib kıtmirin Lutfeyle H
lütfi öcal
baba cım seni çok seviyoruz babacım ALLAHIM SENİ BİZDEN AYIRMASIN ALLAHIM
Belirtmek istemiyor
Selamun aleykum Hacı Kamil baba ile nasıl irtibata geçebilirim.İstanbulda oturuyorum.Yardımcı o
İsmini Vermeyen Misafir
You've really helped me unstedrand the issues. Thanks.
lütfü öcal niğde
sultanım çok özledik seni ALLAH IM DÜNYA GÖZÜYLE İNŞALLAH BİRKEZDAHA GÖRME
Efrad ı cihad
Selam eleykum ve rahmerullah,Allah u ekber,Resulullah(sav) Muhammeden Alla
züleyha kurt
Eselamun Aleyküm Rabbim Teala razı ve hoşnut olsun.Efendi babamızında himm
ersan akyüz
siteye emeği geçen herkesten allah razı olsun üstadımızın himmeti herkesin üzerine olsun
sultan öcalan
rabbim sizlerden razı olsun kardeşlerim gidip görüp sohbetinde bulunamayan kardeşlerim ve bu fa