Zikir Nedir?

Zikir; ıstılahta kelime olarak ezberleme, anma, anımsama, hatırlama, söylenmesi tavsiye edilen hamd, sena ve dua anlamlarında kullanılır. Tasavvuf ıstılahında çok geniş yer tutan zikir, Allah-u Teâlâ'nın yüceliğini dile getirmek ve manevi olgunluğa ulaşmak gayesiyle belli bir isim ya da sözcükleri tekrarlamaktır.

Allah-u Teâlâ Hazretleri, Kuran'ı Kerim'in birçok ayetinde, kendisini zikretmemizi bile emretmiştir. Cenab-ı Hakk'ın beyan olunan bu emirleri ayetlerinde şu şekilde zikredilmektedir:

Allah (cc) Hazretleri buyuruyor ki;

"Ey inanlar! Allah (cc) Hazretlerini türlü tesbihler çekerek çok zikrediniz ve O'nu (cc) sabah akşam tesbih ediniz. Zira o sizi karanlıklardan nura çıkarandır." (Ahzab /41, 42)

"Rabbinin ismini sabah ve akşam zikret habibim. Allah'ın (cc) zikrine bütün vakitlerde devam et." (İnsan / 25)

"Allah'ı (cc) çok zikredin, ta ki umduğunuza kavuşasınız." (Cuma / 10)

"Öyle ise beni anın ki, ben de sizi anayım. Bana şükredin, nankörlük etmeyin." (Bakara / 152) buyurmuştur.

"Bunlar (hidayete ulaşan kişiler) iman edenler ve gönülleri Allah'ın zikriyle sükûnete erenlerdir. Bilesiniz ki kalpler ancak Allah'ı zikretmekle huzur bulur." (Rad / 28)

Zikrullah dört hal üzere yapılır. Birincisi cehri, açıktan yapılandır. İkincisi hafi, nefesle yapılan zikirdir. Üçüncüsü kalp ile gizli yapılandır. Dördüncüsü darbi ki, kuvvetlice yapılan zikirdir. Bütün bu zikirlerin Kuran’da ve sünnette delilleri mevcuttur.

Cenab-ı Zülcelâl Hazretleri'ne vasıl olmanın iki yolu vardır. Bu yollardan birisi "Hafi zikir" diğeri ise "Cehri zikir" dir.

Peygamber (sav) Hazretleri, Mekke'den, Medine'ye hicret ederlerken, Sevr Mağarası'na müşrikleri aldatma maksadıyla sığındıklarında, yanında yol arkadaşı, can dostu olan Ebubekir Sıddık (ra) vardı. Ebubekir Sıddık (ra) Efendimiz mağara içerisinde, müşriklerin Rasulullah Efendimize zarar vereceği endişesiyle, korkuya kapılmıştı. Onun halini gören Sevgili Peygamberimiz:

"Korkma Ya Ebubekir! Dilini damağına yapıştır. "La ilâhe illâllah" de. Üzülme! Allah (cc) Habir ismi şerifi ile haberdardır. Basir ismi şerifi ile bizi görür. Bize bizden yakın olan O'dur. Veli ismi şerifi ile dostlarına yardım edendir. Âlim ismi şerifi ile bilendir. Semi ismi şerifi ile işitendir. Selam ismi şerifi ile selamete ulaştırandır. Sen dediğimi yap." buyurdu.

Hazreti Ebubekir Sıddık (ra) Efendimiz dilini damağına yapıştırarak, bir nefeste yirmi bir defa "Lâ ilâhe illâllah" kelime-i tevhidi zikredince, üzerindeki korku geçti. Ve kalp aynası açıldı. Hafi zikri, Peygamber (sav) Efendimiz bu şekilde Ebubekir Efendimize telkin etmiş oldu.

Cenab-ı Zülcelâl Hazretlerine vasıl olmanın ikinci yolu ise; Cehri zikir ile olur.

Hazreti Ali (ra) Efendimiz, bir gün Rasulullah (sav) Hazretlerinin hane-i saâdetlerine gelir.

-          "Ya Rasulullah! Allah'a varan yolların en kısa olanını, kullarına en kolay gelenini, nezdinde en üstün olanını bana bildir." diye istekte bulunmuş.

Bunun üzerine Peygamber (sav) Hazretleri:

-          '"Ya Ali! Ben ve benden önceki Peygamberlerin söylediği sözlerin en kabule şayanı; "Lâ ilâhe illâllah", Kelime-i Tevhid'tir. Yedi kat yer ile yedi kat gök terazinin bir kefesine konsa, "La ilâhe illâllah" Kelime-i Tevhid de diğer kefesine konsa; "Lâ ilâhe illâllah" hepsinden ağır gelir." buyurdu.

Hazreti Ali (ra):

-          Ya Rasulullah, Allah'ı nasıl zikredeyim? Hazreti Peygamber (sav) Hazretleri:

-          Ya Ali! Dizini dizime daya. Alnını da alnıma koy. Gözlerini kapa ve üç defa söyleyeceğimi dinle. Sonra sende üç defa söyle, ben dinleyeyim. Akabinde, Peygamberimiz gözünü yumup, yüksek bir sesle, üç kere "Lâ ilâhe illâllah" dedi.

Hazreti Ali (ra) Efendimizde dinledi. Hazreti Ali (ra) Efendimiz gözünü yumup, sesini yükselterek üç defa "Lâ ilâhe illâllah" dedi.

Bu şekilde Peygamber (sav) Hazretleri, Hazreti Ali (ra) Efendimize cehri zikri telkin etti.hacı kamil baba, hacı kamil karasu, kamil baba, kamil karasu, abdullah baba, hacı abdullah baba, bilal nadir baba, bilal baba, hacu mustafa efendi, çorumlu hacı mustafa efendi, ebu bekir sıddık çorumi hazretleri, ali haydar efendi, hacı ali efendi, hacıkamilbaba, hacikamilbaba.com, kamilbaba.com, kamilkarasu, hacikamilkarasu.com, şeyh, mürşid, mürşid-i kamil, mürşit, sultan, evliya, evliyaullah, tire, hacı kamil tirevi, hazretleri, kadiri, rufai, kadir-i, rufa-i, kadir-i rufa-i, mürid, kutub, gavs, gavsı sani, kutbul aktab, pir, abülkadir geylani, geylani, ahmed-er rufai, mevlevi, nakşibendi, bedevi, şazeli, dusuki, halveti, celveti, sadiyye, bektaşi, bayrami


Abdulmetin
Efendim, Sultanım, Hünkarım. Çok özledi seni bu garib kıtmirin Lutfeyle H
lütfi öcal
baba cım seni çok seviyoruz babacım ALLAHIM SENİ BİZDEN AYIRMASIN ALLAHIM
Belirtmek istemiyor
Selamun aleykum Hacı Kamil baba ile nasıl irtibata geçebilirim.İstanbulda oturuyorum.Yardımcı o
İsmini Vermeyen Misafir
You've really helped me unstedrand the issues. Thanks.
lütfü öcal niğde
sultanım çok özledik seni ALLAH IM DÜNYA GÖZÜYLE İNŞALLAH BİRKEZDAHA GÖRME
Efrad ı cihad
Selam eleykum ve rahmerullah,Allah u ekber,Resulullah(sav) Muhammeden Alla
züleyha kurt
Eselamun Aleyküm Rabbim Teala razı ve hoşnut olsun.Efendi babamızında himm
ersan akyüz
siteye emeği geçen herkesten allah razı olsun üstadımızın himmeti herkesin üzerine olsun
sultan öcalan
rabbim sizlerden razı olsun kardeşlerim gidip görüp sohbetinde bulunamayan kardeşlerim ve bu fa